#NieMarnuję! Jak wykorzystać resztki warzyw?

#NieMarnuję! Jak wykorzystać resztki warzyw?

21.09.2022

Jeśli starasz się prowadzić oszczędny i ekologiczny tryb życia, to wiesz, w jaki sposób generowanie niepotrzebnych śmieci wpływa na stan planety. Zaliczyć do nich można także resztki jedzenia! Zamiast zamieniać je w odpad, wyczaruj z nich ciekawe, zdrowe posiłki lub zamień w coś całkiem nowego. Daj żywności “drugie życie”!

Kuchnia #ZeroWaste z Aviko

Dane są zatrważające: przeciętny Polak marnuje prawie 250 kg żywności rocznie. Wyrzucanie jedzenia jest i zawsze było passé. Jednak ekologia to nie tylko chwilowa moda. To styl (życia), który nie przemija. Sprawdź, w co zamienić lub jak przechowywać resztki warzyw, które zalegają z tyłu lodówki lub zostały po obiedzie.

Pyszne dania z obierek i resztek

Mogłoby się wydawać, że obierki powinny trafić od razu do kosza. Nic bardziej mylnego! Obierki takich warzyw, jak marchew, seler czy pietruszka z powodzeniem zamienisz w aromatyczny bulion, który nada się do ugotowania ulubionej zupy, sosu czy galarety. Z kolei z obierków ziemniaczanych stworzysz pyszną przekąskę w formie chipsów. Po prostu polej oliwą wspomniane obierki i posyp je przyprawami (np. oregano, pieprzem, solą czy ziołami prowansalskimi). Następnie ułóż je równomiernie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do piekarnika na ok. 10 minut i piecz w temperaturze 180 stopni, aż staną się chrupiące. Smacznego!

Smutno zalegające na tyłach warzywa zasługują na swoją szansę w postaci wykorzystania ich do dania. Podobnie jest z resztkami z obiadu, kolacji czy innego posiłku. Postaw na domowy recykling i wykorzystaj je ponownie bez wysiłku! W jaki sposób? Wystarczy poddać je lekkiej obróbce termicznej i dodać do ulubionych baz, które są uniwersalne i łatwo je połączyć z innymi składnikami. Są to przede wszystkim: makarony, kasze, ryż, tortilla, frittata, omlet czy tosty francuskie. Takie warzywa świetnie sprawdzą się też w roli farszu i pasty kanapkowej.

Z warzyw niepierwszej świeżości możesz zrobić także pełnowartościowe dania, np. leczo albo gulasz. Do tego celu wykorzystaj chowającą się w lodówce marchewkę, cieciorkę, cebulę i pomidory. Ugotowałeś za dużo ziemniaków na obiad i teraz leżą w garnku? Zrób z nich kopytka, gniocchi czy kluski śląskie. To świetny pomysł na obiad na drugi dzień!

A co zamiast natychmiastowego gotowania?

Resztki jedzenia zwykle trzeba zużyć dość szybko. Co jeśli jednak nie masz możliwości ich rychłego zjedzenia? Poddaj je następującym procesom!
●    kiszenie - kiszonki to absolutny hit, który ze względu na swoją zdrowotność cieszy się sporą popularnością. Z resztek białej kapusty możesz zrobić domową kapustę kiszoną. W ten sposób zyskasz kiszonkę, która stymuluje procesy trawienia i poprawia działanie układu odpornościowego.
●    suszenie - to o tyle korzystny proces, że do suszenia nadaje się wiele warzyw i innych produktów. W tym celu najlepiej wykorzystać piekarnik lub dehydrator. Suszonki powstałe z resztek warzyw pozbawionych wody można przechowywać bardzo długo bez obaw, że stracą swoje właściwości odżywcze i smakowe.
●    zamrażanie - jeśli nazbierało Ci się sporo resztek warzyw, umieść je w osobnym miejscu w zamrażarce. W ten sposób przedłużysz ich świeżość i będziesz mógł ponownie wykorzystać do gotowania bez pośpiechu.
●    kompostowanie - skórki i inne części warzyw, których nie można już przetworzyć, najlepiej umieścić w domowym kompostowniku, jeśli taki posiadasz. To bardzo tania i ekologiczna metoda uzyskania naturalnego nawozu dla swoich roślin.
●    uprawianie - uprawa warzyw z resztek jest bardzo prosta, nie wymaga ogromnego nakładu pracy, a w rezultacie daje dużo satysfakcji! Wystarczy stworzyć odpowiednie warunki do przemiany resztek w piękne rośliny. W tym celu przygotuj pojemnik z wodą albo doniczkę z ziemią, do której włożysz pozostałe odpady. Ustaw na parapecie i pamiętaj o regularnym podlewaniu. Odrobina cierpliwości i… voilà!

Dzięki mrożonym produktom Aviko stworzenie kuchni w stylu zero waste jest jeszcze łatwiejsze. Nic się nie marnuje, a planeta się cieszy! Pamiętaj jednak zawsze o właściwej utylizacji opakowań!

Zobacz także