Od polowania na mamuty...

Od polowania na mamuty...

06.05.2024

...aż po dzisiejsze trendy - historia grilla kołem się toczy!

Czy wiesz, że sztuka grillowania, której dzisiaj oddajemy się z taką pasją, ma korzenie sięgające głęboko w historię ludzkości? Ziemniak nie był tutaj wyłącznie cichym obserwatorem, a jednym z ogniw rozpalających nasze kubki smakowe, otwierającym innym warzywom bramy do grillowego świata. Dzisiaj sprawdzimy jak potoczyła się historia grilla i czemu zawdzięczamy tę aromatyczną tradycję. Gotowy? Wsiadaj do wehikułu czasu Aviko, aby zagłębić się w fascynującą podróż, dzięki której poznasz ewolucję tej niezwykłej formy przygotowywania jedzenia aż po obecne trendy w grillowaniu!

Pierwszy płomień

Pierwsi ludzie, żyjący w jaskiniach i polujący na mamuty, odkryli, że mięso smakuje lepiej, gdy jest przyrządzane nad otwartym ogniem. To był początek fascynacji ludzkości tym sposobem gotowania. Mamutów niestety już nie mamy, ale może skusisz się na kanapkę ze stekiem (soczystym, prosto z grilla oczywiście) w towarzystwie ognistych Jalapeno Balls?

Wraz z rozwojem cywilizacji, sztuka ta ewoluowała, stając się ważnym elementem kultury kulinarnej starożytnego świata. Starożytni Grecy i Rzymianie organizowali przyjęcia, podczas których opiekane na ogniu mięso było główną atrakcją. A jak Grecja to Halloumi, najlepsze z grilla i w wersji lekkiej, odpowiednio sycącej z kalafiorem i naszym puree!

Grillowanie jako symbol luksusu

W okresie średniowiecza i renesansu grillowanie stało się symbolem luksusu i bogactwa. Na dworach królewskich organizowano wielkie bankiety, podczas których podawano najwyborniejsze potrawy, w tym oczywiście grillowane mięso. Równocześnie z rewolucją przemysłową i wynalezieniem nowych technologii, grillowanie stało się bardziej dostępne dla przeciętnych ludzi. Powstawały pierwsze ruszty domowe, a popularność pikników i grillowania na świeżym powietrzu rosła w siłę.

Współcześnie, grillowanie to nie tylko sposób przygotowywania jedzenia, ale także forma sztuki kulinarnej. Spójrz tylko na te szaszłyki z Onion Rings, aż się proszą do jedzenia!

Trendy grillowe dzisiaj

Obecnie, grillowanie mocno wybiega poza ramy tradycyjnego smażenie mięsa na ruszcie. Coraz więcej osób eksperymentuje z różnymi technikami i składnikami, aby stworzyć unikatowe i wyborne potrawy z grilla. Od grillowanych warzyw, po desery z grilla - możliwości są niemal nieograniczone! My lubimy łączyć tradycje z nowoczesnością, dlatego na naszym grillu nie może zabraknąć żeberek z ziemniakami na pikantno!

Jednocześnie, coraz popularniejsze stają się grille gazowe czy elektryczne, oferujące większą wygodę i kontrolę nad procesem grillowania. Otwierają nowe możliwości przyrządzania potraw przez cały rok, nie tracąc na pysznym smaku. Dlatego jeśli mieszkasz w bloku, a masz ogromną ochotę na schrupanie batatów na zielonym balkonie, spróbuj tego przepisu, który przeniesie Cię na zieloną łąkę, bez konieczności wychodzenia z domu!

A Ty, jaki smaczny kąsek od Aviko, zabierzesz na grilla, aby oczarować znajomych?

Zobacz także