Frytki są z Francji czy z Belgii?

Frytki są z Francji czy z Belgii?

14.06.2023

Kiedy myślimy o frytkach, zazwyczaj pojawia się w naszej głowie obraz francuskiej kuchni. Jednak prawda jest taka, że istnieje pewne zamieszanie związane z ich pochodzeniem. Czy frytki mają korzenie francuskie czy belgijskie? Wielu kucharzy i historyków żywi gorącą debatę na ten temat. Przeanalizujmy więc tę kwestię.

Francuska wersja historii sugeruje, że frytki zostały wynalezione przez francuskiego kucharza imieniem François Louis Gérard w XVII wieku. Według tej teorii, Gérard pochodził z regionu Flandrii, który obejmuje dzisiejszą Francję i Belgię. Wkrótce frytki stały się popularne we Francji, a Paryż znany jest jako miejsce, gdzie można znaleźć najsmaczniejsze frytki na świecie.

Z drugiej strony, Belgowie upierają się, że to oni są prawdziwymi mistrzami frytek. Wierzą, że ich frytki mają głębokie korzenie w belgijskiej kulturze kulinarnych osiągnięć. Twierdzą, że w XIX wieku, belgijski żołnierz, który znalazł się na froncie wojny, serwował frytki jako pokarm dla swoich kolegów żołnierzy. Potem stały się tak popularne, że szybko rozprzestrzeniły się po całej Belgii.

Niektórzy eksperci twierdzą, że tak naprawdę pochodzenie frytek jest znacznie starsze i obejmuje zarówno Francję, jak i Belgię. Może to być przyczyną konfliktu między oboma narodami, ale jest również dowodem na to, jak mocno frytki stały się zakorzenione w ich kulturze.

Pomimo tej dyskusji, nie można zapominać, że frytki stały się jednym z najbardziej popularnych dań na całym świecie. Są uwielbiane przez ludzi na różnych kontynentach, niezależnie od tego, czy uważają je za francuskie czy belgijskie. To dowód na to, jak smaczne i wszechstronne mogą być.

Ostatecznie, bez względu na to, jakie jest prawdziwe pochodzenie frytek, niech nasze podniebienia będą sędziami. Wybierajmy frytki, które podobają nam się najbardziej, niezależnie od kraju, z którego pochodzą. W końcu w kwestii frytek wszyscy możemy się zgodzić, że są one pyszne i doskonałe na każdą okazję. cheekyyessurprise

Smacznego!

Zobacz także