Niesamowite ziemniaki i...

Niesamowite ziemniaki i...

09.05.2023

Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw na świecie, a jego globalna produkcja przekracza 350 mln ton rocznie. Ziemniak (choćby pod postacią frytek) jest znany i ceniony we wszystkich krajach i zaludnionych kontynentach. I choć ziemniaki są tak wszechobecne i popularne, to jednak mało kto wie, jak bardzo wyjątkowym są warzywem!

Poniżej zamieszczamy kilka ciekawostek o ziemniakach, których na pewno nie wiedzieliście:

Czy wiesz, że... Ziemniaki nie tylko są smaczne, ale są także doskonałym źródłem witaminy C. Witamina ta pomaga wzmocnić układ odpornościowy, chroni przed chorobami serca i udarami mózgu oraz działa jako silny przeciwutleniacz. Co więcej, witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu - białka, które utrzymuje skórę jędrną i zdrową.

Czy wiesz, że... ziemniaki były niegdyś uważane za produkt niezdrowy i niesmaczny (wtedy jeszcze nie było Aviko wink) . Do XVIII wieku w Europie ziemniaki były traktowane jako zamorska egzotyczna ozdoba ogrodów lub pokarm dla zwierząt . Dopiero w XIX wieku, gdy uprawa ziemniaka stała się bardziej powszechna, zaczęto doceniać jego wartość odżywczą. Teraz nie wyobrażamy sobie świata kulinarnego bez ziemniaków!

Czy wiesz, że... ziemniak był pierwszym produktem spożywczym, który został uprawiony w kosmosie. W 1995 roku rosyjski kosmonauta zdołał wyhodować ziemniaki na pokładzie stacji kosmicznej Mir.

Czy wiesz, że... w 2018 roku ziemniaki stały się głównym bohaterem eksperymentu w Nowej Zelandii, gdzie naukowcy próbowali wyhodować ziemniaki w warunkach przypominających te na Marsie. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy ziemniaki mogą być uprawiane w przyszłych misjach kosmicznych. Prawdopodobnie, będzie to możliwe!

Czy wiesz, że... w Peru, uważanym za kolebkę ziemniaka, istnieje ponad 4000 różnych odmian ziemniaków. W tym kraju ziemniaki są traktowane z wielkim szacunkiem i uważane są za jedno z najważniejszych narodowych skarbów.

Czy wiesz, że... ziemniaki są jednym z nielicznych warzyw, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, które organizm ludzki potrzebuje do produkcji białek.

Czy wiesz, że... Statystyczny Polak wg Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej zjada rocznie ok. 100 kg ziemniaków! Jesteśmy również na samym szczycie w unijnych statystykach.

Czy wiesz, że... z ziemniaka można zrobić lampkę? Chociaż ziemniak sam w sobie nie produkuje prądu elektrycznego, to zawiera jednak kwas askorbinowy. Składnik ten, w połączeniu z miedzianą elektrodą i cynkiem wywołuje ruch elektronów, które zaczynają poruszać się w tę i z powrotem wykorzystując ten naturalnym produkt jako moc napędową.

I kto by się spodziewał po takim niepozornym, bulwiastym warzywie, że ukrywa tyle zaskakujących niespodzianek cheekyyessurprise

Dlatego ilekroć będziecie sięgać po nasze ziemniaczane produkty, czy to będą super chrupiące frytki, czy złociste placki ziemniaczane lub po prostu przepyszne pyzy, to mamy nadzieję, że przypomnicie sobie jak niesamowite są nasze ziemniaki.

Smacznego!

Zobacz także