Najpopularniejsze kuchnie świata. Jakie smaki inspirują Polaków?

Najpopularniejsze kuchnie świata. Jakie smaki inspirują Polaków?

21.07.2022

Polskie jedzenie jest świetne - wiadomo nie od dziś! Ale obok pierogów, bigosu czy gołąbków coraz częściej gościmy w kuchni nowe smaki i zapachy. A wszystko dzięki… relaksowi!

Według raportu “Polacy w kuchni” z 2020 r. słowo “kuchnia” Polakom kojarzy się najczęściej z rozwijaniem kulinarnych pasji, relaksem i bezpieczeństwem. Nic więc dziwnego, że z chęcią wychodzą daleko poza swoje tradycje i szukają nowych, smakowych (i smacznych) doznań. Wiele w tym temacie zdziałała również pandemia. 71% badanych z raportu twierdzi, że w czasie lockdownu chętniej spędzali czas w kuchni, ucząc się nowych przepisów i po prostu więcej gotując (cóż, poniekąd nie mieli innej możliwości).

Jakie zatem smaki najczęściej inspirują Polaków? Po przepisy z jakich kuchni sięgają najczęściej, przemycając je do swoich codziennych jadłospisów?

1. Kuchnia włoska
To, że Polacy uwielbiają kuchnię włoską, nie powinno dla nikogo stanowić zaskoczenia. Możemy się założyć, że większość Polaków choć raz w swoim życiu próbowała popularnego spaghetti albo jadła pizzę. W czym tkwi fenomen kuchni włoskiej? Po pierwsze, jest po prostu pyszna. Różnorodność smaków oparta na świeżych składnikach (zwłaszcza pomidorach i serach) oraz aromatycznych przyprawach sprawia, że mamy poczucie, iż jemy zdrowo, nawet jeśli przyjmujemy sporo kalorii wraz z czwartym kawałkiem pizzy. Dodatkowo dania kuchni włoskiej są szybkie w przygotowaniu i nie wymagają specjalnych umiejętności czy sprzętu. W kuchni włoskiej po prostu wszystko się zgadza!

Z ziemi włoskiej do Polski, czyli nasze ulubione smaki Italii:
●    pizza w najróżniejszym wydaniu,
●    spaghetti bolognese i carbonara,
●    makaron penne (rurki) w różnych kombinacjach,
●    risotto,
●    ravioli,
●    gnocchi
●    i oczywiście - włoska kawa!
Ciekawostka: prawdziwa carbonara nie zawiera śmietany ani cebuli!

2. Kuchnia grecka
Grecja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków Polaków. Uwielbiana za ciepły klimat, bliskość, piękną naturę i gościnność tamtejszych mieszkańców, w zasadzie niezależnie od rejonu. Naturalnie również przejmujemy jej smaki. Za co lubimy grecką kuchnię? Podobnie - za świeże, lokalne produkty, lekkie potrawy idealne na upalne dni oraz przede wszystkim zdrowe, zbilansowane posiłki. Dieta śródziemnomorska, do której zalicza się kuchnia grecka, uchodzi za jedną ze zdrowszych. Jej zaletą jest m.in. obniżenie ryzyka zachorowania na popularne choroby cywilizacyjne, jak miażdżyca, cukrzyca czy otyłość. Same plusy!

Najczęstsze zapożyczenia z kuchni greckiej:
●    sałatka grecka, ale też pojedyncze jej składniki: ser feta, oliwki, pomidory, oliwa,
●    gyros,
●    souvlaki,
●    sos tzatziki - polecamy z ciepłymi frytkami!
●    mousaka,
●    owoce morza - krewetki, ośmiornica,
●    lokalne alkohole, jak ouzo, metaxa czy wino.

Ciekawostka: popularny w Grecji ser - halloumi - pochodzi… z Cypru!

3. Kuchnia amerykańska i Tex-Mex
Tym razem przenosimy się za ocean, aby spróbować kuchni amerykańskiej! Wiemy, że nie jest to najzdrowszy przykład jedzenia, ale raz na jakiś czas można zjeść pysznego burgera czy frytki z ketchupem, hmmm? Kuchnia amerykańska to jednak nie tylko fast-foody. Czy znasz termin “kuchnia Tex-Mex”? To pojęcie oznaczające fuzję kuchni teksańskiej z meksykańską. Nazwa “Tex-Mex” pochodzi od XIX-wiecznej linii kolejowej Texas Mexican Railway - jej ówczesny skrót to właśnie Tex-Mex.

W kuchni Tex-Mex sięgamy po dobrodziejstwa Ameryki i Meksyku. Polacy najczęściej gotują u siebie:
●    chilli con carne,
●    chicken fried steak, czyli panierowany stek,
●    tacos,
●    burrito,
●    nachos,
●    churros (pochodzą z Hiszpanii, ale bardzo często jadane również w Meksyku).

Ciekawostka: chilli con carne ma swoją wegetariańską wersję - chilli sin carne. Wówczas zamiast mięsa mielonego używa się roślin strączkowych (zwykle soczewicy).

A jakie zagraniczne smaki można spotkać w Twojej kuchni? Podziel się z nami swoimi doznaniami na naszych kanałach na mediach społecznościowych!